Нацкомісії не вдалося ввести абонплату за газ

НКРЕКП хотіла ухвалити проект нової методики розрахунку тарифу (абонплати) за послуги облгазів

Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), не змогла на сьогоднішньому засіданні ухвалити проект нової методики розрахунку тарифу (абонплати) за послуги облгазів.

Комісія не змогла ухвалити проект, оскільки засідання регулятора було закрите його головою Дмитром Вовком через активність представників Федерації профспілок України, які заважали проведенню засідання.

До закриття, представляючи проект рішення, начальник Департаменту регулювання відносин у нафтогазовій сфері Тетяна Рябуха повідомила, що згідно з запропонованими змінами, тариф на послуги з розподілу газу (абонплату) пропонується розраховувати, виходячи не з максимальної приєднаної потужності, тобто максимального споживання газу всіма приладами споживача (як це пропонувалося раніше), а на основі замовленої потужності, яку визначить комісія.

«Пропонується перехід від технічної потужності, яка на сьогодні передбачена нормативними документами, до замовленої потужності», — сказала вона, додавши, що для побутового споживача, у якого є лише газова плита (незалежно від наявності або відсутності лічильника), замовлена потужність становитиме 1,2 куб. м на годину, тоді як раніше було значення 2,5 куб. м на годину.

Згідно з проектом, для інших категорій споживачів (у яких крім плити може бути газова колонка або котел), було запропоновано такі діапазони замовленої потужності — до 2,5 куб. м на годину; від 2,5 до 4 куб. м на годину; від 4 до 6 куб. м на годину; від 6 до 10 куб. м на годину; від 10 до 16 куб. м на годину.

У коментарі УНІАН експерт з питань ринку природного газу і президент експертної організації «Спілка учасників лібералізації газового ринку» Олег Бакулін заявив, що пропозиції НКЕКП суперечать самому принципу замовної потужності, оскільки її значення має визначати, а потім і замовляти в облгазі безпосередньо споживач, а не регулятор.

Як відомо, 28 березня НКРЕКП прийняла нову методику розрахунку вартості газу для кінцевого споживача, у тому числі для населення. Згідно з цим рішенням, з 1 квітня тариф на газ складатиметься з двох компонентів: ціни газу як товару (близько 6 грн за 1 куб. м) і вартості його транспортування по газотранспортній системі й розподілу за регіональними газорозподільними мережами (так звана абонплата). Остання розраховуватиметься, виходячи з максимальної пропускної здатності лічильника споживача.

Президент Петро Порошенко заявив, що рішення про введення абонплати на газ має бути призупинено.

На засідання Кабміну 5 квітня прем’єр Валодимир Гройсман доручив першому віце-прем’єр-міністру – міністру економічного розвитку і торгівлі Степанові Кубіву разом з робочою групою вивчити питання обґрунтованості розмірів абонплати за газ, яку було встановлено НКРЕКП.

10 квітня НКРЕ вирішила скасувати це рішення.