Білорусь - не плацдарм для РФ. Про що у Києві говорили Порошенко з Лукашенком

Білоруський президент запевнив українців, що на північ від них живуть близькі і рідні люди.

21 липня у Києві відбулася завершальна зустріч президента Петра Порошенка з його білоруським колегою Олександром Лукашенком, який прибув до Києва із дводенним візитом.

За результатами перемовин політики провели спільну прес-конференцію, яка не обійшлася без ексцесів. Так, із зали в Адміністрації президента, де проходила прес-конференція, довелося вивести дівчину, яка оголила груди і вигукувала гасло «Жыве Беларусь!». А згодом голові Держприкордонслужби Віктору Назаренку раптово стало зле і він знепритомнів

ТСН.ua зібрав заяви обох президентів, які ті зробили після закритої зустрічі.

ПОЛІТИЧНИЙ БЛОК

Президент Білорусі Олександр Лукашенко відзначив високу продуктивність переговорів, які відбувалися в різних форматах, а розмову з Порошенком назвав гранично довірливою щодо всіх питань. «Переговори мали абсолютно конкретний характер, з огляду на нашу давню дружбу з Петром Олексійовичем, дуже давню», — сказав Лукашенко.

Білоруський президент завірив Порошенка у тому, що територію Білорусі ніколи не використають як плацдарм для агресії проти України. «Ви на нас можете розраховувати, і ми робитимемо все, що можемо, заради миру і стабільності в рідній для нас Україні», — заявив він.

ВідеоГоловний прикордонник знепритомнів на прес-конференції Лукашенка і Порошенка

Лукашенко запевнив, що готовий зробити усе, що йому доручать президенти України і Росії Петро Порошенко і Володимир Путін для допомоги у врегулюванні конфлікту на Донбасі. Зокрема, він навів у приклад зустрічі у Мінську для перемовин.

«Ми не претендуємо на жодні лаври. І я про це щойно сказав. Які можуть бути лаври, коли гинуть люди? Нікому жодних лаврів від цього не буде. Тому ви, українці, маєте знати, що у вас є близькі і рідні люди, які живуть трохи далі на північ від вас, але нічим не відрізняються від вас. І якщо вам важко, в чому тільки зможемо, ми завжди допоможемо», — заявив Лукашенко.

Білорусь - не плацдарм для РФ. Про що у Києві говорили Порошенко з Лукашенком

Своєю чергою Порошенко, говорячи про війну, зауважив, що найбільший цинізм ситуації полягає у тому, що свою агресію РФ здійснює під прикриттям гасел про «братні народи».

«Ми не можемо і не будемо спостерігати за брутальним порушенням Мінських домовленостей. Кожна смерть українських військових не має залишатися від жорсткої реакції», — сказав Порошенко.

Самого Лукашенка український президент назвав добрим другом України і подякував за підтримку, яку «ми відчуваємо не на словах, а на ділі».

Порошенко також наголосив, що Мінські домовленості є на сьогодні єдиним і безальтернативним документом щодо деескалації конфлікту і деокупації українських територій. «Уже в понеділок (24 липня) відбудуться телефонні переговори в «нормандському форматі», і я буду вимагати негайного реального забезпечення режиму припинення вогню вздовж усієї лінії зіткнення», — сказав він.

ЕКОНОМІЧНИЙ БЛОК

Коментуючи успіхи бізнес-форуму, який розпочався одночасно з переговорами на вищому рівні, Олександр Лукашенко наголосив, що білоруси, росіяни й українці є «ядром цивілізації» в цій частині європейського континенту.

Взаємна торгівля між Україною і Білоруссю порівняно з минулим роком зросла на 26%, і тепер країни планують вийти на рівень у 35%. «Ми бачимо серйозні і реальні перспективи зростання. Поставили завдання – найближчим часом вийти вже на $ 5 млрд нашого взаємного товарообігу», — зауважив Порошенко.

Білорусь - не плацдарм для РФ. Про що у Києві говорили Порошенко з Лукашенком

Лукашенко своєю чергою висловив сподівання, що за два роки товарооборот між Білоруссю і Україною досягне 8 млрд доларів, як було колись. «Україна — один з пріоритетних наших ринків для білоруських товарів, як і білоруський ринок для українців. Для України Білорусь є четвертим за значимістю торговим партнером, а Україна для Білорусі — другим», — зауважив він.

Зокрема, на переговорах було домовлено прискорити роботу зі створення нових коопераційних виробництв у різних галузях. «Сьогодні існує зацікавленість у створенні спільних підприємств. Я маю на увазі авіабудування, транспортне і сільськогосподарське машинобудування», — додав Порошенко.

«Ми будемо спільно — ми цього не приховуємо ні від кого — виробляти будь-яку продукцію, яка користується попитом на міжнародних ринках. Не тільки в Білорусі та Україні», — заявив Лукашенко.

ВідеоВ інтернеті з'явилося перше селфі з Олександром Лукашенко

Також Україна та Білорусь взаємно зацікавлені у відновленні річкового сполучення на Дніпрі і Прип’яті. Також перспективним є подальший розвиток взаємодії у галузі автомобільного і залізничного транспортного сполучення.

Україна готова відновити поставки електроенергії до Білорусі, які було зупинено 2014 року. Також, за словами Порошенка, сторони домовилися розглянути можливості розширення поставок енергоресурсів, зокрема, нафти, з використанням унікального транзитного потенціалу України.

ВідеоНа вулицях Мінська люди протестують проти спільних із Росією військових навчань

Крім того, Порошенко домовився з Лукашенком про перебування громадян України і Білорусі на території двох країн на рівних умовах: «На такий самий термін і без реєстрації, як білоруські громадяни перебувають на території України».

Також важливим кроком у відносинах країн стане завершення процесу договірно-правового оформлення українсько-білоруського кордону. Оновлена спільна українсько-білоруська демаркаційна комісія вже отримала відповідні завдання.

Нагдаємо, що Лукашенко прибув до Києва вчора, 20 липня. Через його візит київським поліцейським довелося перекрити у годину пік проспект Бажана — одну із головних транспортних артерій столиці.