Чи мають США озброювати Україну? Відповідь – у радянсько-афганській війні

Українські війська краще підготовлені, ніж моджахеди будь-коли, але навіть така аналогія переконує – США мають допомогти Україні у конфлікті з РФ.

У лютому 2014 року Росія захопила і анексувала Крим; через кілька тижнів Москва розпочала свою гібридну війну проти України у Луганській та Донецькій областях, яка на сьогодні вже не є прихованою. Надворі – 2017 рік, а ситуація залишається відносно незмінною. Конфлікт на Сході перебуває в глухому куті, жодна зі сторін не має чіткої переваги, і, схоже, Крим залишиться в руках Росії у найближчому майбутньому.

Нинішня ситуація вигідна Росії, адже вона прагне дестабілізувати український уряд шляхом ведення низькоінтенсивної війни, що не викликає жорсткої реакції з боку Заходу. І хоча санкції Заходу позначилися на російській економіці, їх було недостатньо для того, щоб переконати росіян у припиненні озброювання сепаратистів та надсилання до них своїх військ.

Сполучені Штати дуже зацікавлені в тому, аби допомогти Україні зупинити російську агресію. Москва ж активно прагне підірвати порядок в системі безпеки Європи, яка усталилася після Холодної війни. Успішна самооборона України стала б головним ударом для зусиль Кремля. Для того, щоб досягнути цієї мети – переконати російського президента Володимира Путіна забрати свої війська та зброю з Донбасу – США повинні лише пригадати своє минуле: радянсько-афганську війну.

У цій боротьбі американська підтримка моджахедів, яка отримала назву операція «Циклон», вважається однією з найефективніших прихованих операцій, що проводилися ЦРУ. Спочатку США надавали моджахедам допомогу та постачали їм стару зброю, велика частина якої залишилася ще від часів Другої світової війни; це мало обмежений ефект. Однак від 1986 року США почали постачати їм ракети «Стінгер» та іншу більш сучасну зброю, що допомогло подолати технологічну нерівність [між моджахедами і радянськими військами, – ред.], особливо щодо радянських вертольотів, з якими зіткнулися моджахеди.

Радянське озброєння та артилерія були відносно недоцільними в афганських горах. Хіба що надзвичайно важливими для нападу на гірські села, які мали ключове значення для моджахедів, були гелікоптери. Таким чином, надавши моджахедам ракети «Стінгер», США припинили переважання у війні СРСР.

В Україні ж російська далекобійна артилерія і танки є основною причиною втрат серед українських бійців. США надавали українським силам нелетальну допомогу і підтримку, але це не зупинило Росію в підготовці сепаратистів, наданні їм сучасної зброї та відсиланні до них своїх військ. Щоб боротися з цим, США повинні надати українським силам протитанкові ракети, зокрема, «Джавеліни», а також додаткові протиракетні радари, що компенсують переваги сепаратистів та росіян.

Забезпечення українців «Джавелінами» означатиме, що якщо Росія продовжить порушувати режим тиші або й далі намагатиметься захопити українські землі, то це призведе до більших втрат з її же боку – і все це буде відповідальністю Путіна. Як і в радянсько-афганській війні, в якій ракети «Стінгер» мали вплив, ця зброя допоможе компенсувати технологічну нерівність і зробити російські сили вразливими.

Але прояснімо ситуацію: американська підтримка повстанців під час радянсько-афганської війни не забезпечила моджахедам рішучу або швидку перемогу. Фактично, радянські сили часто перемагали моджахедів у боях. Однак це підвищило вартість війни і застрахувало повстанців від того, щоб СРСР могла здобути рішучу перемогу. Зрештою, що змусило радянські війська залишити Афганістан, то це внутрішні проблеми Союзу. Радянський економічний розвиток сповільнився ще в 1970-х роках, тож Михайло Горбачов прагнув здійснити стрибок в економіці країни.

Надання Україні допомоги у вигляді летальної зброї означатиме більше втрат для Росії – головну політичну відповідальність Кремля.

Внаслідок іноземної підтримки Штатами та допомоги з боку Пакистану і Саудівської Аравії війна стала надто дорогою, що призвело до виведення СРСР з неї. Іноземні допомога і тренування були основними факторами забезпечення виживання моджахедів і відіграли істотну роль у виведенні радянських військ.

Аналогічним чином постачання [Штатами зброї, – ред.] до українських військ призведе до додаткових економічних та робочих витрат для Росії, оскільки підтримка сепаратистів стане дорожчою.

Інший важливий чинник полягає в тому, що надання Україні допомоги у вигляді летальної зброї означатиме більше втрат для Росії – головну політичну відповідальність Кремля. Під час радянсько-афганської війни це не було визначальним фактором, оскільки радянський уряд придушував громадський осуд. Таким чином, новини про смерті радянських солдатів не поширювалися настільки швидко й легко, як це могло б відбуватися сьогодні за допомогою соцмереж.

Сьогодні зовнішні подвиги Росії добре сприймаються суспільством доти, доки їхня ціна відносно низька. Кремль усвідомлює, яку загрозу приховують смерті російських військових, тож саме тому він намагався приховати дані про російські втрати в Україні. Фактично, російський народ досі не підтримує використання регулярних російських військ в Україні, незважаючи на масштабні пропагандистські кампанії Москви проти «фашистського» уряду в Києві.

Певною мірою, Україна користується перевагами, яких не мали моджахеди. Українські війська набагато краще підготовлені і озброєні, аніж моджахеди будь-коли. Моджахеди були неорганізованими, погано тренованими і не мали центрального керівництва. Різні групи моджахедів були слабко пов’язані між собою і часто конкурували за ресурси. У випадку з Україною США надали б озброєння і забезпечили підготовку вже усталеним військам, які від 2014 року сильно активізували свою гру.

Основною причиною виведення військ СРСР з Афганістану стала російська економічна криза. Як і в радянсько-афганській війні, російська економіка наразі переживає важкі часи, здебільшого завдяки економічним санкціям, які наклав на неї Захід, та зниженню цін на нафту. Хоча російська економіка повільно відновлюється, США не повинні вагатися, надаючи Україні летальну зброю. У поєднанні з нашою санкційною політикою це підвищить витрати Кремля на агресію та прискорить день, коли Москва закінчить свою війну на Донбасі.

Текст оригіналу читайте на the Atlantic Council

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!