Медійні "Джавеліни" чи крилаті ракети. Якою зброєю США зможуть забезпечити Україну

Строки постачання у разі погодження Трампа, залежатимуть від класу зброї, яку попросить українська сторона.

Останніми днями знову активізувалися розмови навколо теми про надання Україні летальної зброї оборонного характеру, яку США планують надати з метою протистояння військовій загрозі Україні і Європі з боку Росії.

Минулого тижня у Міноборони США підтвердили факт проведення таких обговорень. Офіційний представник Пентагону капітан Джефф Дейвіс зауважив, що це питання обговорюється регулярно і Пентагон має позитивний висновок щодо цього, проте кінцеве рішення має ухвалити президент.

ВідеоКадри випробувань американської лазерної гармати зчинили галас та істерику в російських ЗМІ

«Хоча обороноздатність України посилилась завдяки навчанням США, Україна все ще не має достатніх можливостей, так як її супротивник є більш технологічно просунутий», — зауважив генерал Пол Селва під час затвердження його на посаду заступника голови Об’єднаного комітету начальників штабів збройних сил США, яке відбулося 18 липня.

31 липня видання USA Today повідомило, що Об’єднаний комітет керівництва штабів вперше розпочав планування постачання летальної зброї до України.

Гроші на зброю також вже є. Ще на початку березня Палата представників підтримала виділення 150 мільйонів доларів на військову підтримку України. Ці кошти Пентагон зможе витратити як на навчання українських військових і логістичну підтримку, так і на летальну зброю оборонного спрямування. Загалом же у бюджеті США на 2018 рік Білий дім передбачив загалом 350 млн доларів на допомогу Україні за різноманітними програмами. 

Наразі ж, починаючи з 2014 року, Пентагон забезпечує Україну нелетальною допомогою, яка включає, в тому числі, техніку та нелетальне озброєння, а також проведення навчань і консультацій.

Відтак, все готово для запуску процесу з надання летальної зброї. Останньою інстанцією лишається тільки президент США Дональд Трамп, який відомий бажанням налагодити відносини з президентом РФ Володимиром Путіним. І збройна допомога Україні аж ніяк не сприятиме Трампу у цьому прагненні.

Тим не менш дії Трампа мають відповідати його статусу президента демократичної країни. Так, зокрема йому доведеться підписати посилені економічні санкції проти Росії, за які 27 липня проголосував Сенат і які президент не зможе у подальшому одноосібно скасувати. Як запевнив віце-президент США Майк Пенс, Трамп візує відповідний документ найближчим часом.

«Позбавлення президента права скасовувати санкції обмежує механізм несилової політики і здатності Білого дому до міжнародних компромісів. Так, американський президент вже не може обміняти санкції на угоду з Кремлем. Більше немає підстав для надій Кремля на торг з Вашингтоном. Яка вже тепер «Ялта-2″ і розділ сфер впливу, про які мріяла кремлівська тусовка? А якщо немає можливості угоди, збільшується загроза застосування силових способів політики, причому, з обох сторін», — зауважила у своєму блозі російський політолог Лілія Шевцова. 

За словами посла України в США Валерія Чалого, політична підтримка надання Україні зброї існує в обох палатах Конгресу.

Експерти не відкидають, що зараз вірогідність надання Штатами зброї дуже висока. Проте наразі немає конкретики щодо того, якою саме зброєю забезпечать українську армію. Тут є неоднозначні моменти, тому що протитанкові ракети на кшталт американських «Джавелінів» Україна і сама виробляє у достатній кількості. Водночас якщо йтиметься про більш складні зразки зброї, то особовому складу може знадобитися не один рік, щоб навчитися ефективно нею користуватися.

Крім того, експерти зауважують, що у дискусіях навколо надання Україні летальної зброї замало конкретики і забагато політики. До речі, в Кремлі так і відреагували на це. Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков зауважив, що цю інформацію поки можна розцінювати лише як гіпотетичні міркування.

Медійні "Джавеліни" чи крилаті ракети. Якою зброєю США зможуть забезпечити Україну

Сергій Згурець, директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express:

— Будь-який зразок закордонної зброї буде використовуватися ефективно лише тоді, коли він масово надійде в українську армію, й українська армія буде спроможна ефективно його використовувати, тобто має пройти певний цикл навчання. Це насправді займає достатньо серйозний проміжок часу, який може вимірюватися роками. Це якщо говорити про серйозну зброю.

Ось наприклад, крилаті ракети американського виробництва, які мають дальність 300 км. Це летальна складна зброя, яка потрібна Україні, тому що ми такого впродовж двох років не зробимо.

Якщо ми говоримо про прості зразки, як наприклад «Джавеліни», то таких у нас вистачає і своїх. У нас є українські ракети, які мають удесятеро меншу вартість і вже давно виготовляються і використовуються українською армією.

Насправді «Джавеліни» вже всім набили оскому. Питання постачання «Джавелінів» не настільки вирішальне, це не значно вплине на зміцнення боєздатності української армії.

Зараз більш актуальними є такі речі як системи звязку, контрбатарейні радари. Ефективність цих зразків зброї не менша, ніж «Джавелінів», про які всі говорять. Продуктивна координація військовими підрозділами не менш важлива, ніж «Джавеліни».

Обговорення питання летальної зброї зараз лише спричинить загострення реакції з боку Росії. Думаю, що Росія, власне, цього і чекає, щоб звинуватити Америку у втручанні в конфлікт за рахунок підживлення бойового потенціалу української армії.

Тому питання зброї поки що мусується у політичній та медійній сфері без відповідної деталізації, що провокує купу непорозумінь.

Медійні "Джавеліни" чи крилаті ракети. Якою зброєю США зможуть забезпечити Україну

Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень:

— Після того, як спецпредставник Держдепу США Волькер відвідав Донбас і дав чіткий меседж про те, що доноситиме своєму керівництву інформацію про те, що Україні потрібна летальна зброя, то, безумовно, шанси на її отримання збільшились. Саме зараз я оцінюю їх як високі.

Зараз відкрито вікно можливостей, яким Україна має скористатись. Трампа звинувачують у нібито проросійськості, тож йому зараз було б дуже політично вигідно остаточно зняти ці питання прихильності до Росії, впровадивши санкції та надавши Україні летальну зброю.

Наразі немає чіткої відповіді на запитання, як швидко може найдійти зброя у разі погодження Трампа. Це залежатиме від класу зброї — яку нам запропонують і яку ми попросимо. Багато залежить від нас: чи це будуть «Джавеліни», про які вже говорять, чи це буде те, чого ми дуже потребуємо, на кшталт радарів і засобів радіоелектронної боротьби проти ворожих російських безпілотників. І чи це будуть сучасні системи, які потребують більшого терміну поставки, чи більше такі, які вже є на складах американської армії. Я думаю, що терміни можуть бути від 3 до 6 місяців, або до року. Це залежить від того, який буде запит, яка буде кількість і які безпосередньо технічні одиниці ми будемо запитувати.

Ми потребуємо радарів, які виявляють ворожу артилерію, радари, які виявляють безпілотники і засоби боротьби з цими безпілотниками, тобто це засоби радіоелектронної боротьби. Тому що Росія має такі засоби на високому рівні, їм треба протидіяти. Крім того, ми потребуємо безпілотників, як розвідувальних, так і ударних, без цього зараз нікуди.

Ольга Скичко