На Донбасі і в Криму вирішується, яким буде ХХІ століття

Є 2 сценарії розвитку світу. Про це в інтерв’ю журналу «Країна» розповів філософ Олексій Панич.

«В Криму та на Донбасі вирішується, яким буде ХХІ століття. Є дві несумісні моделі. Перша – це, умовно, модель Френсіса Фукуями: західна цивілізація, яка вже встановила найкращі правила гри з того, що можна досягнути у взаєморозумінні різних людей та держав. Це закони устрою світу, які Захід нав’язує решті планети: всі мають підкорятися закону. Це шлях до єдиного правового поля людства», — говорить філософ.

Другою моделлю він називає теорію американського соціолога і політолога Самуеля Гантінгтона. Згідно з нею, на зміну двополярності другої половини XX століття, що ґрунтувалася на конфлікті ідеологій, прийде багатополярність, в основі якої — конфлікт культур або цивілізацій. Їх він виділяв такі: західну, конфуціанську, японську, ісламську, індуїстську, православно-слов’янську, латиноамериканську, африканську. Світ розпадається на цивілізації, кожна з яких сама собі планета. Вони домовляються між собою тільки на основі сили, тобто «реальної політики», Realpolitik, каже Панич.

«Не думаю, що за другим сценарієм майбутнє. Насамперед, з економічних міркувань. Світ глобалізується, ринки також. Ті хто випадають з цієї системи, опиняються в такій економічній дірі, що навіть якщо це Росія, вона там довго не проживе. Світ іде до більшої інтеграції. А без єдиного правового поля це неможлива річ. Економіка підштовхуватиме до того, щоб все людство корилося одним законам. Хоча б якомусь мінімальному пакету. А хто не кориться, того ефективно карають», — пояснює експерт.