Порошенко високо оцінив конкурс нових суддів, на якому перемогли неоднозначні кандидатури

Зарплати в понад 200 тисяч отримуватимуть люди, котрі живуть у незадекларованих маєтках.

Стали відомі імена людей, які працюватимуть суддями оновленого Верховного суду України. Конкурс тривав майже рік, на одне місце претедували сім кандидатів, уперше шанс обійняти посади в одному з найвпливовіших судів мали правники без суддівського досвіду, але перемогли все одно люди, переважна більшість котрих уже працювали або й досі працюють у судах, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

Незалежний конкурс починався тестуванням під наглядом камер і перевіркою претендентів на доброчесність навіть у психолога. І хоч кандидати у судді одного із найважливіших судів приїздили на конкурс на дорогих позашляховиках та із сумочками, чиї бренди говорять самі за себе, уперше шанс дали і людям з-поза системи – до змагання допустили науковців-правників, адвокатів тощо. В підсумку, зі 120 фіналістів 93 або працюють, або працювали суддями раніше. У Вищій кваліфікаційній комісії, яка проводила конкурс, твердять – результат закономірний. «Ми пам’ятаємо, що це суд. А в суді мають працювати судді. Ну, наприклад, до нейрохірурга треба буде комусь із ваших знайомих – ви ж не підете до отоляринголога класного», — поясни голова комісії Сергій Козяков.

ВідеоНазвали імена переможців конкурсу на членство в оновленому Верховному суді України

Чверть нових облич у Верховному суді тривожить громадську раду доброчесності – активістів, яких допустили до спостереження за конкурсом. Їх турбує те, що у конкурсі перемогли старі судді, чиї зарплати не відповідають способу життя. «Пані Ольга Ступак – суддя Вищого спеціалізованого суду, яка їздить на BMW X5, яка отримала службову квартиру, тобто у неї нема коштів, щоб придбати квартиру. Але ключове, що вона живе у будинку під Києвом, який не зазначений у декларації. І в цьому є ознаки злочину», — пояснює представник громадськості Роман Маселко.

Маєток судді Ступак розташований у селі Стоянка. На розі вулиці стоїть будка охорони, на подвір’ї і справді стоїть BMW X5. Двоповерховий будинок у 350 квадратів. Родич судді, який відкрив двері, запевняє, що будинок належить старенькій свекрусі, яка люб’язно дозволяє тут жити суддівській родині. В селі Буча розташований будинок іншої фіналістки конкурсу – судді Марини Червінської. Його площа – півтисячі квадратних метрів, а володіє ним 26-річний син, який працює теж в суді, але в конституційному. «Коли його питають, звідки гроші, він відповідає – я з 15 років працюю. Знову ж таки, це не відповідає дійсності, але вона проходить», — констатує Маселко.

У Дніпрі затримали двох суддів за отримання хабара у 30 тис. дол

Порошенко високо оцінив конкурс нових суддів, на якому перемогли неоднозначні кандидатури

Порошенко високо оцінив конкурс нових суддів, на якому перемогли неоднозначні кандидатури

Загалом 30 кандидатів перемогли у конкурсі, попри негативний висновок громадської ради доброчесності. У кваліфкомісії суддів парирують, що серед фіналістів є не лише власники іномарок та маєтків, а й знані правники і навіть суддя-АТОвець. Мовляв, просто обирали найкращих з тих, хто подався. «Ви говорите, як факт, що ці люди є недоброчесними. А ми їх аналізували разом із вами. Зважувалися аргументи, зважувалися обставини, дивилися на тяжкість, не хочу казати звинувачень, а радше претензій», — пояснює секретар комісії Станіслав Щотка.

Ще місяць переможців перевірятиме Вища Рада правосуддя, а далі указ на призначення має підписати президент. Петро Порошенко завершення конкурсу вже привітав. «Методологія конкурсу була узгоджена з європейськими експертами, хоча навіть в усій Європі не можна знайти прикладу добору суддів з таким конкурентним конкурсом і з таким впливом громадськості, як у нас. Тож ми вправі пишатися конкурсом, який може правити за взірець і для інших держав», — заявив глава держави.

Коли новообрані судді увійдуть до Кловського палацу, на свої робочі місця, поки що спрогнозувати важко. Втім вже відомо, що їхня зарплатня сягатиме 225 тисяч гривень.

Кореспондент ТСН Ольга Кошеленко