Росія - щедра душа. Що ховається за роздачею громадянства РФ українцям

Експерти мають різні думки щодо того, як така російська ініціатива вплине на лояльних до Росії українців.

19 липня нелегітимна Держдума Росії спростила процедуру отримання українцями російського громадянства та посвідки на проживання.

Відтепер від українців не вимагатимуть документів з українських держорганів та п’ятирічного періоду проживання у Росії. Достатньо буде написати заяву про відмову від українського громадянства й нотаріально завірити її.

Примітно також, що російські парламентарі ввели нову умову набуття громадянства РФ іноземцями — складання присяги, в якій претендент, зокрема, клянеться у вірності Російській Федерації та обіцяє захищати її незалежність і свободу.

Обговорення цієї ініціативи тривало вже давно. Сам документ було винесено на розгляд «Держдуми» ще в квітні. Тепер, після ухвалення, він набуде чинності від 1 вересня.

ВідеоКолишній депутат російської Держдуми розповів, як організовувався вхід російських військ в Україну

В Росії цю ініціативу називають ледь не благодійністю. Як пише «Інтерфакс», вона спрямована на вирішення проблем «сотень тисяч українців», які виїхали в Росію через конфлікт на Донбасі.

До речі, точної кількості українців, які віддали перевагу життя в Росії, досі невідомо. У російських ЗМІ фігурують цифри від 600 тисяч до мільйона осіб. Офіційні цифри — значно менші.

Згідно з нотою МЗС РФ, у період з 2014 до 2016 року громадянство РФ отримали майже 170 тис. громадян України, а статус біженця в РФ отримали лише близько 350 українців.

«На жаль, нам не надали інформації, скільки з цих громадян виїхали з окупованого Донбасу, й очевидно, що переважна більшість зазначених громадян – це паспортизація кримчан, яких масово роблять громадянами РФ», — зауважила тоді представник України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи Ірина Геращенко.

Водночас, якщо говорити не лише про окуповані території Донбасу, спрощена процедура отримання російського громадянства може стати спокусою для тих українців, які живуть на мирній території, але позитивно ставляться до Росії.

ВідеоРосійське МЗС прирівняло партизанів, які боролися із радянською окупацією, до злочинців та вбивць

На думку політолога Сергія Постоловського, ця ініціатива насправді розрахована на те, щоб відтягнути з України частину такого лояльного населення. «Це дуже ефективний крок Путіна. Тому що і Південь, і Схід вони заберуть, тобто не територію, а людей. Він знову грає на випередження», — зауважив політолог.

До речі, загроза щодо нестабільності південних регіонів знову виходить на перший план. Так, останнє соціологічне дослідження Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва виявило, що все менше населення на Півдні підтримують рішення щодо блокади торгівлі з ОРДЛО та законодавче визнання території «ДНР» та «ЛНР» окупованими. 

А директорка фонду Ірина Бекешкіна висловила занепокоєння тим, що Південь стає більш тривожним. «Останнім часом з’ясувалася тенденція, коли південь стає тривожним не менш ніж Донецька і Луганська області. І на це треба звернути увагу. Особливо, на Одеську область», — наголосила соціолог.

Проте експерт Інститут соціології НАНУ Євген Головаха зауважив, що навряд чи зараз рішення «Держдуми» вплине якимось чином на поведінку українців. Хіба що воно може стати у нагоді для Росії у майбутньому і лише у разі, якщо керівництво України саме «наробить дурниць».

«Всі давно знають, що Південь дуже проблемний регіон з точки зору ставлення до Росії. Але з чого вони так просто будуть змінювати громадянство? Вони ж не божевільні. Це ж не так просто кинути своє життя, близьких, оселю і їхати, щоб змінити громадянство. Інша справа, якщо ситуація буде принципово змінюватися в Україні, якщо будемо робити дурниці, то можна спровокувати такі процеси, як було на Донбасі. От якщо, наприклад, буде ухвалено закон про мови, який зараз подано до Верховної Ради, коли з’являться інспектори, які штрафуватимуть за недержавну мову, то це дійсно може спровокувати подібні наслідки. Я сподіваюся, що депутатам вистачить здорового ґлузду не ухвалювати цей закон, а зробити щось цивілізоване і сучасне, наприклад, закон про підтримку української мови», — зауважив соціолог Євген Головаха.

ВідеоСША запровадили нові санкції проти депутатів російської Держдуми від Криму

У свою чергу політолог й експерт з міжетнічних відносин Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко зауважила, що російська ініціатива дійсно може бути орієнтована на популяризацію образу Росії серед українських громадян. Тим не менш, на її думку, більшої мірою це все ж орієнтовано на кримську ситуацію.

«В Україні є певна процедура виходу з громадянства. Подається заява на імя президента, потім комісія при президенті це розглядає, потім презиент видає дозвіл. Але анексія й окупація Криму по суті не вважалися достатньою причиною для припинення українського громадянства. Тож по суті Росія не мала законних умов для надання свого громадянства. Відтак з української правової точки зору те, що вони погодили зараз, є нікчемним. Ця ініціатива не узгоджена і з міжнародним правом. Це аж ніяк не вплине на позицію України стосовно вважання того чи іншого свого громадянина своїм громадянином (навіть якщо він набув російського громадянства за спрощеною процедурою, — ред.). Тобто ця ініціатива призначена виключно для російського внутрішнього вжитку», — вважає Юлія Тищенко.

Як би там не було, експерти сходяться на думці, що нинішня ініціатива «Держдуми» стане черговим інструментом пропаганди у гібридній війні Російської Федерації, на який до цього вона перетворила саму російську мову. Детальніше про інструменти війни читайте в інтерв’ю ТСН.ua російського журналіста-втікача Аркадія Бабченка «З Путінською Росією вам жити ще довго»

Ольга Скичко