Україна планує порушити питання вироку Чийгозу у Раді Європи

Меджліс сподівається на екстрадицію засудженого до України

Вісім років суворого режиму. Суд в окупованому Криму оголосив вирок Ахтему Чийгозу. Заступника голови Меджлісу російська влада звинувачувала в організації масових заворушень. Суд повністю підтримав вимогу прокурорів, які вимагали для Чийгоза саме восьми років. Одного з лідерів кримських татар затримали два з половиною роки тому, за участь у мітингу на підтримку територіальної цілісності України у лютому 2014. Тоді учасники акції під Верховною Радою Криму протистояли проросійським активістам, йдеться в ТСН.16.45.

Ахтема Чийгоза до суду не привезли, він слухав вирок у СІЗО, де перебуває уже два з половиною роки. Будівлю суду оточили озброєні силовики. Попри це близько чотирьохсот кримців зібрались там, щоб підтримати політв’язня. Вирок обурив людей, які переконані, що кримське «кривосуддя» репресує Чийгоза, але залякати прагне їх усіх.

Тяжкохвора мати Чийгоза померла, поки він був під арештом. Його батька як і всіх решта також не пустили у крихітну залу суду.

«Мій син сказав: «Судять не мене, судять мій народ.» Я б хотів, щоби мій народ, хай раніше цього не було, але хоч сьогодні зрозуміли, що судять не Ахтема, а нас, весь народ. Ось що я хочу сказати, я так виховав свого сина і не шкодую», — заявив батько чоловіка.

Ахтема Чийгоза звинуватили у сутичках за день до того, коли так звані зелені чоловічки захопили будівлю Верховної Ради Криму. Кілька тисяч кримських татар та інших кримських українців тоді зіштовхнулись з прихильниками Росії на чолі з Аксьоновим, тепер очільником окупаційного уряду Криму. Почалась штовханина, в якій двоє людей загинули, а понад три десятки дістали травми. Проукраїнським силам тоді вдалось захистити будівлю парламенту і ненадовго затримати те голосування під прицілом озброєних людей, яке стало прологом до анексії Криму. Постраждалі у тисняві були з обох сторін, але звинуватили, звісно, лише українських активістів. Почала цю справу одіозна Наталія Поклонська, яка ледве встигла змінити погони українського прокурора на російські.

ВідеоВісім років суворого режиму присудив російський суд заступнику голови Меджлісу

Багато свідків чули, що Чийгоз закликав саме до мирного протесту. Але деякі, у тому числі і Сергій Аксьонов заявили, що він нібито пошепки віддавав протилежні команди. Хоча гамір та відстань, які були між ними, свідчать, що це очевидна брехня. У Меджлісі суворим вироком у сфальсифікованій справі ані трохи не здивовані і сподіваються визволити Чийгоза.

«У вироку він визначений як громадянин України. Це дає нам можливість говорити про екстрадицію Ахтема Чийгоза. Як тільки вирок вступить в силу, одночасно зі зверненням до Європейського суду з прав людини. Ми будемо наполягати на екстрадиції Чийгоза в Україну», — заявив голова Меджлісу.

Україна ж планує порушити питання вироку Чийгозу та звільнення інших українських політив’язнів у Раді Європи.